Tre personer som skadats av covidvaccin ansöker om att få ansluta sig till en nederländsk stämning mot Bill Gates, Pfizers VD Albert Bourla och ytterligare 15 svarande, där de anklagar dem för att ha vilselett allmänheten om covidvaccinernas säkerhet.

Stämningen lämnades in förra året av sju personer som skadats av covidvaccin, varav en sedan dess har avlidit.

Enligt en inlaga från kärandenas advokat, Peter Stassen, var de tre nya målsägandena ”friska personer” som började få hälsoproblem efter att ha fått mRNA-Covid-19-vaccin.

”Sökandena anser att de allvarliga biverkningar som uppstod efter Covid-19 (mRNA)-injektionerna är en direkt följd av innehållet/sammansättningen i dessa Covid-19 (mRNA)-injektioner,” står det i inlagan.

Läkare har upprepade gånger vägrat att diagnosticera någon koppling mellan vaccinationerna och deras skador, uppger Stassen.

Under en förhandling idag i distriktsdomstolen i Norra Nederländerna i Leeuwarden begärde Stassen även att domstolen skulle godkänna fem expertvittnen som ska vittna om riskerna och farorna med covidvaccinerna:

  • Catherine Austin Fitts, grundare och utgivare av The Solari Report samt tidigare biträdande bostadsminister i USA.
  • Sasha Latypova, tidigare chef inom läkemedelsforskning och utveckling.
  • Joseph Sansone, Ph.D., psykoterapeut som driver rättsprocess för att förbjuda mRNA-vaccin i Florida.
  • Katherine Watt, forskare och juridisk assistent.
  • Mike Yeadon, Ph.D., farmakolog och tidigare vice vd för Pfizers forskningsenhet för allergi och andning.

Ett annat föreslaget vittne, Francis Boyle, J.D., Ph.D., som i januari gick med på att vittna för kärandena, har sedan dess avlidit. Boyle var professor i internationell rätt vid University of Illinois och expert på biologiska vapen, samt författare till Biological Weapons Anti-Terrorism Act of 1989.

Enligt den nederländska tidningen De Andere Krant deltog åtta advokater vid dagens förhandling för svarandenas räkning, däribland den nederländska staten, före detta premiärminister och nuvarande Nato-generalsekreterare Mark Rutte samt flera medlemmar i regeringens pandemiråd Outbreak Management Team.

Gates är en framträdande investerare i mRNA-vaccinteknologi och investerade i BioNTech, det tyska läkemedelsföretaget som samarbetade med Pfizer för att utveckla ett Covid-19-vaccin. Gates sålde senare sina BioNTech-aktier med stor vinst.

Svarandes advokater hävdade att domstolen inte borde tillåta de föreslagna vittnena att vittna. De ifrågasatte vittnenas expertis och opartiskhet och menade att det ”allmänna vetenskapliga konsensuset” är att Covid-19-vaccinerna är ”säkra och effektiva”.

”Vetenskapligt konsensus? Vad är det ens för något?” frågade Stassen domstolen och anklagade försvaret för att använda ”falska ad hominem-argument för att undergräva expertisen hos mina vittnen.”

Den nederländske journalisten Ido Dijkstra, som närvarade vid förhandlingen, sade att svarandenas argument ”ignorerade de uppenbara skador som vaccinerna orsakat” – och detta i närvaro av flera av de vaccinskadade målsägande som lämnat in stämningen och var på plats.

Dijkstra uppgav att ingen av kärandena yttrade sig under förhandlingen.

Förra året försökte Gates advokater få stämningen avvisad och hävdade att domstolen saknade jurisdiktion.

Men i sin dom den 16:e oktober 2024 slog domstolen fast att den har jurisdiktion över Gates och fann ”tillräckliga bevis” för att anspråken mot Gates och de andra svarandena är ”sammanlänkade” och bygger på samma ”komplex av fakta”.

Kärandena hävdar att massvaccinationsprogrammet mot Covid är ”ett aldrig tidigare skådat brott”

Under förhandlingen kallade Stassen massvaccinationsprogrammet mot Covid-19 för ”det största folkmordet på mänskligheten någonsin” och ”ett aldrig tidigare skådat brott åtföljt av tvång, bedrägeri och till och med mord”, rapporterade De Andere Krant.

Stassen sade att om domstolen vägrade att låta de föreslagna expertvittnena vittna, skulle det innebära att ”denna domstol inte vill känna till sanningen.”

Stassen sade:

”Om ni, som domare, avslår vår begäran att höra dessa vittnen, vilket jag tvivlar på att ni gör, då kommer det blod som redan finns på svarandenas händer snart även att finnas på era. Detta fall måste bli en offentlig debatt som endast kan lösas i domstol. Politiken har redan bevisat att den inte klarar det.”

Enligt den nederländska journalisten Erica Krikke, som närvarade vid förhandlingen, yttrade sig försvarsadvokaterna inte mycket och avstod till stor del från att kommentera Stassens uttalanden.

Den nederländska advokaten Meike Terhorst, som också deltog vid förhandlingen, sade att Stassen ”gjorde ganska bra ifrån sig” i att bemöta svarandenas argument. Terhorst påpekade att försvarsadvokaterna inkluderade några av Nederländernas mest framstående jurister.

Hon tillade även att hon tror att domstolen kommer att tillåta expertvittnena att vittna.

”Lagen föreskriver att förhör av experter måste godkännas, om inte missbruk av denna lagliga rätt kan bevisas. Enligt min mening, eftersom argumentet om missbruk inte framfördes och inte heller bevisades, kommer domstolen att behöva tillåta förhöret att äga rum,” sade Terhorst.

Kärandenas advokat greps förra månaden – ”med betydande våld”
Förhandlingen ägde rum en månad efter att en annan av kärandenas advokater, Arno van Kessel, greps i sitt hem ”med betydande våld” som en del av en landsomfattande razzia av den nederländska polisen mot påstådda medlemmar i en ”suverän medborgarrörelse” med ”potentiell avsikt att använda våld” mot den nederländska staten.

De Andere Krant rapporterade att van Kessel sedan gripandet den 11 juni har hållits i ett högsäkerhetsfängelse. Han står inför ”vaga anklagelser” och har inte tillåtits kommunicera med någon annan än sin advokat.

Terhorst sade att van Kessels gripande var ”ganska spektakulärt och saknar tidigare motstycke i Nederländerna, eftersom skälen till herr Kessels gripande inte offentliggjordes.” Hon tillade att van Kessel kommer att hållas frihetsberövad i ”ytterligare tre månader.”

Enligt Dijkstra har den nederländska advokatsamfundet stängt av van Kessel och kringgått sina vanliga procedurer genom att inte invänta ett formellt åtal. Avstängningen hindrar van Kessel från att utöva sitt yrke som advokat.

Dijkstra kallade gripandet av van Kessel en ”handling av skrämsel.”

”Hittills har åklagarmyndigheten inte presenterat några som helst bevis,” sade Dijkstra. ”De försöker tysta honom.”

Enligt De Andere Krant nämndes inte van Kessels gripande under förhandlingen. Däremot samlades hundratals anhängare både inne i och utanför rättssalen och gav Stassen ett ”hjälte-mottagande” efter att förhandlingen avslutats.

De Andere Krant rapporterade att domstolen kommer att fatta beslut om de föreslagna vittnena inom sex veckor.

childrenshealthdefense.org, Tre nya målsägande vill ansluta till stämning om covidvaccinskador mot Bill Gates

 

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här