Spikprotein påträffades i organen hos nära hälften — samtliga kvinnor — av strokeoffer upp till 17 månader efter att de fått ett covidvaccin, enligt en ny referentgranskad studie.
Studien bekräftade att hos samtliga patienter härstammade en del av det påträffade spikproteinet från covidvaccinet. Ingen av patienterna hade en aktiv covid-19-infektion vid tiden för sin stroke.
Studien, som genomfördes av tio japanska forskare, granskade retrospektivt 19 fall av hemorragisk stroke från 2023 och 2024 i syfte att undersöka ett möjligt samband mellan stroken och mRNA-covid-19-vacciner.
Spikprotein hittades i vävnad och organ hos 43,8 procent av de 19 undersökta patienterna. Samtliga i denna grupp var kvinnor.
Forskarna fann spikprotein i hjärnartärerna, som förser hjärnan med blod. Hos en patient fanns spikprotein kvar 17 månader efter vaccination, och hos två andra patienter påvisades proteinet 12 respektive 11 månader efter vaccination.
Forskarna sade att fynden ”väcker allvarliga farhågor” kring de långsiktiga säkerhetsaspekterna av mRNA-covid-19-vaccinerna.
De pekade särskilt på lipidnanopartiklarna — de komponenter som levererar mRNA till kroppens celler — som en möjlig bidragande faktor till ökad risk för stroke.
”Dessa fynd väcker betydande oro kring biodistributionen av lipidnanopartikelbaserade vacciner och deras långsiktiga säkerhet,” skrev studiens författare.
Studien publicerades i juninumret av Journal of Clinical Neuroscience.
Christof Plothe, D.O., medlem i styrkommittén för World Council for Health, sade att studiens resultat ligger i linje med andra rapporter om ”könsspecifika biverkningar av vacciner, inklusive menstruationsrubbningar och hjärtmuskelinflammation (myokardit).”
”En exceptionellt långvarig vaccinationseffekt”
Karl Jablonowski, Ph.D., chefsforskare vid Children’s Health Defense, sade att 17, 12 och 11 månader är ”en exceptionellt långvarig vaccinationseffekt.”
”Att spikproteinet och immunsvaret mot det varar i 17 månader efter vaccination är en stor sak och ett stort problem,” sade Jablonowski. ”Det innebär att angreppet på kroppen hos den vaccinerade och dess biverkningar kan finnas kvar i all evighet.”
Andra studier har visat att lipidnanopartiklar sprider DNA-föroreningar — som finns i mRNA-covid-19-vaccin — i hela kroppen.
Plothe menade att studiens resultat motsäger tidigare påståenden om att spikproteinets närvaro i kroppen skulle vara lokaliserad till injektionsstället och endast vara tillfällig.
Centers for Disease Control and Prevention (CDC) hävdar att efter att mRNA kommit in i muskelcellerna vid covid-19-vaccination används cellens maskineri för att ”producera en ofarlig del av det som kallas spikprotein.” Proteinets närvaro ”utlöser sedan immunförsvaret att producera antikroppar och aktivera andra immunceller för att bekämpa det kroppen uppfattar som en infektion.”
”Alla biverkningar från vaccinet är normala tecken på att kroppen bygger upp skydd,” menar CDC.
Men för Plothe väcker den långvariga förekomsten av spikprotein ”allvarliga frågor kring hur mRNA-teknologin uppför sig i människokroppen på lång sikt.”
”Även om studien inte bevisar ett orsakssamband, antyder förekomsten av spikprotein i hjärnartärer — i kombination med tecken på infiltration av immunceller — en möjlig mekanism för kärlskador och hemorragiska stroke,” sade Plothe.
Snabbt godkännande av covidvaccin ”lämnade kritiska luckor” i säkerhetsdatan
Enligt studien visade de kliniska prövningarna för mRNA-covid-19-vaccinerna att de hade ”korttidssäkerhet och effekt.” Däremot är de långsiktiga effekterna och biodistributionen av vaccinerna ”fortfarande otillräckligt utforskade.”
Plothe menar att avsaknaden av långsiktig säkerhetsdata för mRNA-covid-19-vaccinerna är ”oroande” och tillägger att det snabba godkännandet av vaccinerna ”lämnade kritiska luckor i vår förståelse för deras fördröjda effekter.”
Trots den begränsade långsiktiga datan är det vi vet om spikproteinets effekter på kroppen oroväckande, enligt Plothe.
”De möjliga följderna av kvarvarande spikprotein är allvarliga och mångfacetterade. Kronisk inflammation, koagulationsrubbningar och autoimmuna reaktioner kan utvecklas över tid, vilket innebär risker som aldrig bedömdes tillräckligt i de kliniska prövningarna,” sade Plothe.
Hon tillade att flera studier och obduktionsrapporter visat att mRNA-vacciner kan orsaka kärl- och nervskador.
I ett inlägg på Substack hänvisade epidemiologen Nicolas Hulscher till en färsk studie i Nature Biotechnology, där det framgick att mRNA-vaccinering hos möss ledde till spikeproteinuttryck ”i vitala organ, inklusive lever, mjälte, lungor, hjärta, huvud och njurar.”
”Tyvärr verkar detta också vara fallet hos människor,” skrev Hulscher.
En referentgranskad studie publicerad i International Journal of Innovative Research in Medical Science i november 2024 fann att COVID-19-vacciner innebär en 112 000 procent högre risk för blodproppar i hjärnan och stroke jämfört med influensavacciner, samt en 20 700 procent högre risk för dessa symtom än alla andra vacciner sammantaget.
I februari publicerade forskare vid Yale University ett preprint som visade att spikeprotein från covid-19-vaccinet påträffades i blodet hos minst en person 709 dagar efter vaccination — en avsevärt längre tid än tidigare uppmätt.
En studie som publicerades förra månaden i Immunity, Inflammation and Disease visade att unga vuxna som fått Pfizer covid-19-vaccinet uppvisade förhöjd produktion av spikprotein ett år eller mer efter vaccination.
Enligt författarna till den nya studien krävs ”globala replikationsstudier snarast för att bekräfta dessa fynd och säkerställa en heltäckande säkerhetsutvärdering av mRNA-vacciner.”
Plothe menar att den nya studien bidrar till ”ett växande underlag” för den skada som mRNA-vacciner orsakar, och stärker kraven på att vaccinerna bör dras tillbaka eller pausas.
”Med tanke på de olösta säkerhetsriskerna och tillgången till alternativa lösningar krävs ett globalt moratorium för dessa vacciner omgående,” sade Plothe. ”Oberoende och transparent forskning måste få företräde för att avgöra om riskerna överväger de påstådda fördelarna — innan fler liv skadas oåterkalleligt,” tillade hon.
childrenshealthdefense.org, ”Allvarligt oroande”: Spikprotein funnet hos kvinnliga strokeoffer upp till 17 månader efter covidvaccination