Det är läkaren Deborah Birx, som var Vita husets covidsamordnare mellan 2020-2021, som har gjort flera anmärkningsvärda uttalanden om covid och de så kallade vaccinen mot smittan.

Hon tonar ned vaccinens effekt mot sjukdomen, även om hon inte förnekar den, särskilt inte gällande äldre. Och hon är orolig för äldre människor, eftersom det är den gruppen som drabbas av viruset (vilket egentligen framgick mycket tidigt under ”pandemin”, svenska Folkhälsomyndigheten visade det redan i juni 2020)

– Jag visste att dessa vaccin inte skulle skydda mot infektion. Och jag tror att vi överdrev vaccinen. Detta gjorde sedan att folk blev oroliga att det inte kommer skydda mot allvarlig sjukdom och sjukhusvistelse. Det kommer det. Men låt oss vara mycket tydliga: 50 procent av de människor som dog i omikronvågen var äldre, vaccinerade, säger hon.

Läs mer på swebbtv.se, USA:s förra covidsamordnare: Jag visste att vaccinen inte skulle skydda mot infektion

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här