Antalet födda barn i Sverige är det lägsta sedan 2002, alltså på 23 år. Så här har utvecklingen varit under de senaste fem åren:

Antalet födda var sålunda under 2025 nära 15 procent lägre än 2021, då massinjiceringarna mot covid-19 sattes igång.
Utvecklingen 2021-25 kan ställas mot de fem närmaste åren dessförinnan alltså 2016-20, då antalet födda uppgick till i genomsnitt 115 255. Trenden var då svagt sjunkande med 4348 färre födda barn, eller – 3,7 procent. I relation till denna minskning framstår utvecklingen 2022, året efter att sprutkampanjen mot covid-19 sattes igång, som dramatisk med -8,3 procent. Åren därefter har antalet injiceringar liksom minskningstakten gått ner. Men om antalet barn som fötts skulle varit detsamma som 2021 skulle ytterligare 56 617 barn ha kommit till under de senaste fyra åren!
Antalet födda har sålunda inte hämtat tillbaka något av det stora tappet efter att injiceringarna mot covid-19 sattes igång. Det förefaller som om dessa förutom en direkteffekt på fertiliteten hos kvinnor också haft långsiktiga effekter. Och även männens fertilitet synes ha påverkats negativt av sprutorna.
Åren 2022-24 fortsatte man att klassificera gravida som en riskgrupp för att få covid-19 och rekommenderade injiceringar. Detta skedde trots massor av larmsignaler internationellt om att sprutorna försämrat fertiliteten. Först under 2025 tog man bort rekommendationen om att injicera gravida, detta efter att Robert F Kennedy Jr och HHS, Hälsodepartementet i USA, agerat i frågan.
Det finns tydliga korrelationer mellan mängden injiceringar och nedgången av antalet födda både i Sverige och i andra länder med hög andel injektioner mot covid-19 i befolkningen. Mönstret är att ju fler injektioner desto större minskning av antalet födda. Det är högsta tid för en ingående analys av om det även kan finnas ett kausalt samband mellan sprutorna mot covid-19 och den uppseendeväckande stora minskningen av antalet födda, vilket det synes göra, eller om det kan finnas andra förklaringar.
Gunnar Söderberg, Antalet födda i Sverige under 2025 – dramatiskt färre födda barn efter massinjiceringarna mot covid-19
Poet
Samhällsvetare (Fil.pol.mag)
Före detta statstjänsteman regionalt med uppdrag som aktuarie, chef, expert mm
Politiker regionalt och lokalt 2001-19 med uppdrag inom hälso- och sjukvård, näringsliv, kultur, regional utveckling, revision mm
Ett flertal politiska ordförandeposter såväl regionalt som lokalt
Samhällsanalytiker i mer än ett halvt sekel
Holistiker







