Delstaten Texas stämmer företag som oärligt marknadsfört vardagliga hushållsprodukter innehållande giftiga PFAS, även kända som ”evighetskemikalier,” som säkra.

På onsdagen kritiserade Texas justitieminister Ken Paxton företagen 3M och DuPont för att ha underlåtit att informera invånarna i Texas om de skadliga kemikalier som finns i deras produkter som Teflon, Stainmaster och Scotchgard för ytbehandling.

”PFAS är kända som ’evighetskemikalier’ eftersom de är beständiga, bioackumulerande och giftiga. Människors exponering kan kopplas till sjukdomar som cancer och sköldkörtelsjukdomar, och PFAS-föroreningar ackumuleras i djur, växter, dricksvatten och människors blod över tid,” står det i ett pressmeddelande från Paxtons kontor.

PFAS är också kända som hormonstörande kemikalier som kan störa kroppens hormonbalans.

”I årtionden har 3M och DuPont känt till farorna med dessa kemikalier, men de fortsatte att marknadsföra deras fördelaktiga användning i vanliga hushållsprodukter.”

Pressmeddelandet påpekar att åtalet hävdar att företagen ”marknadsförde produkter innehållande skadliga PFAS-kemikalier i över 70 år och var medvetna om de skadliga effekterna av PFAS i över 50 år.”

”Trots denna kunskap fortsatte svarandena att marknadsföra PFAS-produkter och kemikalier i Texas och på andra platser som säkra för konsumentbruk, felaktigt framställa deras miljömässiga och biologiska risker samt dölja riskerna för allmänheten,” står det i stämningen.

Paxton kritiserade företagen för att ha känt till PFAS-farorna men ändå fortsatt att marknadsföra produkterna ”som säkra för hushållsbruk i närheten av familjer och barn.”

”Texas agerar för att straffa dessa företag och hålla dem ansvariga för att ha vilselett texanerna att köpa konsumentprodukter utan att ge livsviktig information,” sade Paxton.

Texas justitieministers kamp mot ”forever chemicals” kommer samtidigt som den tillträdande presidenten Donald Trumps kandidat till Hälso- och socialdepartementet, Robert F. Kennedy Jr., tidigare har kritiserat EPA för att inte revidera sina standarder för PFAS och kan komma att ta upp frågan under nästa Trump-administration.

infowars.com, Texas stämmer företag bakom ”evighetskemikalier” för falsk marknadsföring av hushållsprodukter som säkra

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här