Texas justitieminister Ken Paxton meddelade på onsdagen att ytterligare tio republikanskledda delstater ansluter sig till en stämningsansökan han lämnat in mot kapitalförvaltningsföretagen BlackRock, State Street och Vanguard. Företagen anklagas för att ha brutit mot konkurrenslagstiftningen efter att deras klimatpolicy lett till minskad kolproduktion.
Paxton skrev på 𝕏:
”Texas kommer inte att tolerera den olagliga utnyttjandet av finansbranschen i tjänst för en destruktiv och politiserad ’miljöagenda’. BlackRock, Vanguard och State Street har bildat en kartell för att manipulera kolmarknaden, artificiellt minska energitillgången och höja priserna. Deras konspiration har skadat den amerikanska energiproduktionen och drabbat konsumenterna. Detta är ett häpnadsväckande brott mot statlig och federal lagstiftning.”
🚨BREAKING: Texas Sues BlackRock, State Street, and Vanguard for Illegally Conspiring to Manipulate Energy Markets, Driving Up Costs For Consumers
Texas will not tolerate the illegal weaponization of the financial industry in service of a destructive, politicized… pic.twitter.com/WrpftEr0cJ
— Attorney General Ken Paxton (@KenPaxtonTX) November 27, 2024
De tre företagen har under de senaste åren förvärvat aktieinnehav i alla USA:s största offentliga kolproducenter och utnyttjat sitt inflytande för att ”pressa kolbolagen att anpassa sig till ’grön energi’-mål.”
Denna satsning på ”grön energi” syftar till att främja en 50-procentig minskning av kolproduktionen fram till år 2030, vilket skulle leda till en betydande ökning av elkostnaderna över hela landet.
Dessutom marknadsförde företagen icke-miljömässiga fonder inom ramen för miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning (ESG) till konsumenter, samtidigt som de genomförde ESG-relaterade ”gröna” policys i strid med investerarnas önskemål.
I ett brev förklarar Paxton:
”Att avsiktligt och artificiellt begränsa utbudet ökade priserna och möjliggjorde extraordinära intäktsökningar för investeringsbolagen. Denna konspiration bröt mot flera federala lagar som förbjuder en större aktieägare, eller en grupp av aktieägare, att använda sina aktier för att minska konkurrensen eller delta i andra konkurrensbegränsande upplägg. Dessutom bröt företagen mot Texas antitrust- och konsumentskyddslagar mot vilseledande handelsmetoder.”
I ett offentligt uttalande sa Paxton:
”Texas kommer inte att tolerera den olagliga utnyttjandet av finansbranschen i tjänst för en destruktiv, politiserad ’miljöagenda’. BlackRock, Vanguard och State Street bildade en kartell för att manipulera kolmarknaden, artificiellt minska energitillgången och höja priserna,” sade justitieminister Paxton. ”Deras konspiration har skadat den amerikanska energiproduktionen och drabbat konsumenterna. Detta är ett häpnadsväckande brott mot statlig och federal lagstiftning.”
Delstaterna Alabama, Arkansas, Indiana, Iowa, Kansas, Missouri, Montana, Nebraska, West Virginia och Wyoming är medkärande tillsammans med Texas i stämningen.
Se hela domstolsinlagan nedan:
infowars.com, Elva republikanska delstater stämmer BlackRock, State Street och Vanguard för att ha konspirerat för att driva upp energikostnader