En nederländsk regeringstjänsteman uppgav nyligen att covidpandemin var en ”militär operation” och att Nederländerna följde order relaterade till pandemin som utfärdades av NATO.
Detta enligt den nederländska hälsoministern Fleur Agema, som skyllde mycket av vad som hände under pandemin på landets statliga säkerhetsorgan, Nederländernas nationella samordnare för säkerhet och terrorismbekämpning (NCTV).
Den tre minuter långa videon där Agema under en debatt i det nederländska parlamentet berättar att pandemiberedskapen var kopplad till NATO-fördragsförpliktelser och NCTV, blev snabbt viral.
Forskaren Cees van den Bos reagerade på Agemas uttalande genom att säga att pandemin var en ”statskupp” och att NCTV bara fungerade som NATOs marionett.
”Detta land kommer endast att bli fritt om NCTV avskaffas helt och sådana här skuggregeringar aldrig får fotfäste igen. Detta är det största hindret för en demokrati,” uttalade han.
Han tillade att de som tror att pandemin är över står inför en ny ”verklighetskontroll”.
När pandemin var som värst satte NATO upp riktlinjer för covidåtgärder som distribuerades till utrikesministrarna i dess medlemsländer och samordnade relaterad strategisk kommunikation. Detta kan förklara varför Sverige var det enda europeiska landet som hade en relativt avslappnad inställning under pandemin, eftersom Sverige inte var en del av NATO vid den tiden.
Agemas uttalande stödjer också kommentarer från den nederländska aktivisten Willem Engel, som vid sin rättegång för uppvigling i slutet av 2022 hävdade att regeringen arbetade för att bekämpa dem som kritiserade dess covidpolicyer. Han nämnde NCTV tillsammans med det nederländska försvarsdepartementet och inrikesdepartementet som delaktiga i undertryckandet.
”De bildade en krisgrupp som samarbetade med andra statliga organ, såsom åklagarmyndigheten, borgmästare och rättsväsendet, samt med media. De använder en militär metod som innebär att kartlägga, undertrycka och störa,” sade han.
Agemas kommentarer ger ett mycket behövligt klargörande
Den medicinska etikern Wendy Mittemeijer uttryckte uppskattning för ministerns ärlighet om situationen och sa: ”För första gången på fyra år hör jag ett offentligt erkännande att NCTV hade ansvaret under coronakrisen och att det skulle genomföras. Det var en militär operation. Detta fick inte sägas på fyra år. Det var en konspirationsteori. Jag uppskattar ministerns ärlighet, att detta erkänns och att han inte var den som hade kontrollen.”
Detta stämmer också överens med Robert F. Kennedy Jr:s påståenden att produktionen av covidvaccinei USA var en militär operation som orkestrerades av det militärindustriella komplexet och USA:s försvarsdepartement.
Nyheten om Agemas kommentarer gav viss klarhet för den framstående nederländska läkaren Dr. Els van Veen, som sa att det förklarade saker som hände henne och hennes kollegor under pandemin. På X skrev hon: ”Det var en militär operation, hälsoministern lyder NATO och NCTV.”
NATO spelar också en roll i den senaste versionen av Nya Zeelands pandemiplaner, som tillåter brottsbekämpande myndigheter och NATO att genomdriva landets obligatoriska vaccinationsagenda och ger regeringsföreträdare befogenhet att åsidosätta lagen under epidemier och nödsituationer.
naturalnews.com, Den nederländska hälsoministern medger att covidpandemin var en ”militär operation” som involverade NATO










