Nigel Farage som hjälpte att få igenom brexit i Storbritannien kommer nu att kämpa emot lockdown genom att stöpa om Brexit Party till Reform UK.
There is no political voice opposing this new national lockdown in England. I think that may change very soon. pic.twitter.com/0mJ0WFfXDP
— Nigel Farage (@Nigel_Farage) November 1, 2020
Farage sade att Boris Johnson har skrämt Storbritannien till underkastelse över covid-19 och har slösat bort omfattande summor av skattebetalarnas pengar genom att uppehålla hopp om ett ”mirakulöst” vaccin.
Farage har sagt att nedstängning av samhället inte fungerar. Farage menar att man bör skydda de som är i riskgrupper som sjuka och äldre. Han vill inte att vanligt folk ska behandlas som kriminella för att de vill leva normala liv och träffa sin familj över jul.
Nigel Farage skapar parti som verkar emot lockdown