En incident där ett Mercedes-Benz elbil fattade eld medan det stod i ett underjordiskt parkeringsgarage i Sydkorea har väckt debatt om säkerheten hos elbilar.
Enligt Wall Street Journal (WSJ) självantände en Mercedes-Benz EQE sedan medan den var parkerad i det underjordiska parkeringsgaraget vid ett bostadskomplex i staden Incheon i Sydkorea. Det tog bara några sekunder för den resulterande branden att sprida sig till närliggande bilar och skada ytterligare 100 fordon.
Branden orsakade också ett strömavbrott i bostadskomplexet och tvingade hundratals boende att söka skydd i nödsituationer. Ingen omkom, men det tog brandmännen åtta timmar att släcka branden.
Men detta var inte den första EV-relaterade branden i Sydkorea. Några dagar innan Mercedes-Benz-incidenten fattade en Kia EV6 eld på en parkeringsplats i en stad i landets centrala delar. I juni dödade en brand på en litiumbatterifabrik nästan två dussin människor.
Från att endast ha rapporterat två officiella EV-bränder i Sydkorea 2018, steg antalet till 72 år 2023. Denna ökning sammanföll med en kraftig uppgång i antalet registrerade elbilar i landet, som nästan tiodubblades från cirka 55 000 till 543 900 under samma period.
De uppladdningsbara litiumjonbatterierna (Li-ion) som används i elbilar används också i stor utsträckning i smartphones. Överhettade batterier är ofta orsaken till bränder i elbilar.
”Den upplevda risken med elbilar är särskilt akut i tätt packade Sydkorea, med en befolkning på cirka 52 miljoner människor,” påpekade WSJ. ”Seoul, huvudstaden, har en betydligt högre befolkningstäthet än New York eller Tokyo. Ungefär hälften av sydkoreanerna bor i den större Seoul-metropolregionen.”
Bränder i elbilar är en växande oro både inom och utanför Sydkorea
Batteribranden i juni, som dödade minst 23 personer, var en av landets värsta industriolyckor i modern tid. Ungefär 35 000 battericeller tros ha lagrats på platsen. Dessa celler reagerade till slut med branden och orsakade tillfälliga blixtar och dånande explosioner, enligt videoklipp som cirkulerade på sociala medier.
Enligt Sunnie Haam, professor i brandskyddsteknik vid University of Seoul, är överhettning av litiumjonbatterier ett problem som, i vissa fall, kan göra att vatten framkallar explosiva kemiska reaktioner. Detta beror på att litium reagerar våldsamt med fukt.
Hon föreslog att använda kylmedel som flytande kväve istället för vatten vid bränder i elbilar. Men professorn medgav att det är mycket dyrt för varje brandstation att köpa flytande kväve i stora volymer.
Samtidigt noterade Tak Yong-sug, professor i kemiteknik vid Inha University, att litium allmänt ses som en viktig framtida energikälla, med tanke på dess enastående förmåga att lagra stora mängder energi jämfört med andra metaller. ”Litium är en eftertraktad resurs, och länder världen över gör ansträngningar för att säkerställa tillgången till litium,” sade han. Men Tak varnade för att de egenskaper som gör litium lämpligt för energilagring också innebär risker.
Med tanke på incidenten föreslog en sydkoreansk lagstiftare att kräva specialanpassade brandsläckare och utrustning i områden som riskerar bränder från elbilsbatterier. Vissa bostadskomplex föreslår åtgärder, såsom att kräva att ägare av elbilar skriver på en försäkran om att ta ansvar för eventuella olyckor.
Filmregissören Ha Won-jun föreslog för sin bostadsförening att komplexets laddningsstationer för elbilar skulle flyttas ovan jord. ”Nu förväntar jag mig att detta kommer att genomföras snabbt,” sade regissören, vars bostad ligger i den sydkoreanska staden Namyangju.
naturalnews.com, Mercedes-Benz elbil fattar eld i ett underjordiskt parkeringsgarage i Sydkorea, vilket väcker säkerhetsfrågor








